"Tlačítková" novela I - tlačítko s povinností platby

Milí zákazníci,

senát schválil 3.11.2022 novelu Zákona o ochraně spotřebitele, která vyšla 7.12.2022 ve Sbírce zákonů a k 6.1.2023 je třeba, aby byly v eshopech i kamenných prodejnách upraveny a splněny všechny související náležitosti. 

Celá novela přišla hlavně kvůli tomu, že čím dál větší množství lidí nakupuje online a orgány EU chtěly sjednotit pravidla a více ochránit spotřebitele. Cílem novely je, aby byly nákupy (nejen) online transparentnější jak ohledně cenové a slevové politiky, tak i obecně obchodních praktik, a zákazník (spotřebitel) tak byl lépe a srozumitelněji o všem informován.

Ráda bych vás na vše připravila formou článků, abyste věděli, proč která změna na eshopu nastala. Většinu věcí budu postupně upravovat během Vánoc, ale nejbližší změnou, kterou sami uvidíte v eshopu už od 20.12.2022, je jiná textace na objednávkovém tlačítku, proto začínám právě tímto tématem.

 

1. OBJEDNÁVKOVÉ TLAČÍTKO               Tlačítková novela - Tlačítko Objednat s povinností platby

O změnách se hodně mluví jako o "tlačítkové" novele a to proto, že jednou ze změn je i to, že tlačítko, které znáte při objednávání z košíku těsně před odesláním objednávky, musí nově obsahovat text, ze kterého jasně vyplývá, že jeho stisknutím se zavazujete nejen k objednávce, ale i k platbě za zboží.

Obecně nemusí jít přímo o tlačítko, ale text musí být čitelný, srozumitelný a být vidět už před uzavřením objednávky, takže tlačítko se v případě eshopů logicky nabízí.

K této vizuální změně dojde 20.12.2022 a tlačítko, kterým potvrzujete objednávku, tak bude mít nově text "OBJEDNAT s povinností platby", čímž bude splněna zákonná povinnost.