Jak vybrat tužku?

Grafitová tužka má tuhy s různou tvrdostí. 

Evropský systém užívá kombinace písmen H (hard - tvrdý), F (firm - pevný) a B (black - černý). Nejměkčí tuha je 8B (9B už je přírodní grafit), tužky s označením 1 (= B), 2 (= HB/F) nebo 3 (= H) jsou uprostřed stupnice tvrdosti a patří (zejména ve škole) mezi nejpoužívanější, nejtvrdší tuha je 10H. Čím je tuha tvrdší, tím slabší zanechává tužka stopu, která se nerozmazává, čím je měkčí, tím je stopa širší a tmavší.

Americký systém značení užívá jen čísla. 

Tvrdost tužky komplet

Na rýsování jsou nejvhodnější středně tvrdé a tvrdší tužky (2H=4, 3H=4 1/2, 4H=5), na kreslení se hodí spíše měkčí tužky, které lépe kloužou po papíru (2B=1 1/2, 3B=1, 4B=0).

Stabilo může nabídnout klasické tenké tužky s tvrdou, střední i měkkou tuhou ve škále od 4H (= 5) až po 4B (= 0) v sérii Othello nebo Schwan.

Pro použití ve škole jsou ideální tužky se střední tvrdostí HB (= 2) - ergonomické tužky pro leváky nebo praváky z řady EasyGraph (vybrat si můžete tenké či silné tužky v různých barvách včetně pastelových), trojhranné tužky Trio (silné pro mladší děti či tenké pro starší) a starší děti, studenti či dospělí ocení tenké tužky Swano v pastelových či neonových barvách nebo tužky z ekologické řady GreenGraph.