Jak vybrat tužku?

Grafitová tužka má tuhy s různou tvrdostí. 

Evropský systém užívá kombinace písmen H (hard - tvrdý), F (firm - pevný) a B (black - černý). Nejměkčí tuha je 8B (9B už je přírodní grafit), tužky s označením 1 (= B), 2 (= HB/F) nebo 3 (= H) jsou uprostřed stupnice tvrdosti a patří (zejména ve škole) mezi nejpoužívanější, nejtvrdší tuha je 10H. Čím je tuha tvrdší, tím slabší zanechává tužka stopu, která se nerozmazává, čím je měkčí, tím je stopa širší a tmavší.

Americký systém značení užívá jen čísla. 

Tvrdost tužky komplet

Na rýsování jsou nejvhodnější středně tvrdé a tvrdší tužky (2H=4, 3H=4 1/2, 4H=5), na kreslení se hodí spíše měkčí tužky, které lépe kloužou po papíru (2B=1 1/2, 3B=1, 4B=0).

Stabilo může nabídnout klasické tenké tužky s tvrdou, střední i měkkou tuhou ve škále od 4H (= 5) až po 4B (= 0) v sérii Othello nebo Schwan.

Pro použití ve škole jsou ideální tužky se střední tvrdostí HB (= 2) - ergonomické tužky pro leváky nebo praváky z řady EasyGraph (vybrat si můžete tenké či silné tužky v různých barvách včetně pastelových), trojhranné tužky Trio (silné pro mladší děti či tenké pro starší) a starší děti, studenti či dospělí ocení tenké tužky Swano v pastelových či neonových barvách nebo tužky z ekologické řady GreenGraph.


Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení