Zemřel Peter Usborne (zakladatel britského nakladatelství Usborne)

Milí zákazníci,

dnes pro vás mám bohužel špatnou zprávu - nakladatelství Usborne s velkým zármutkem oznámilo, že včera ráno (ve čtvrtek 30. března 2023) náhle, ale pokojně a obklopen svou rodinou, odešel milovaný zakladatel a předseda nakladatelství Peter Usborne CBE

Peter byl v pravém slova smyslu génius - jeho genialitě se vyrovnalo pouze jeho odhodlání zpřístupnit knihy všem dětem. Toto odhodlání bylo poháněno vášní "dělat věci lépe" než kterýkoli jiný nakladatel dětských knih, která se snoubila s dětskou energií a zvídavostí, díky nimž rozzářil každou místnost, do níž vstoupil.

Byl to výjimečný nakladatel, inspirativní vůdce a velmi laskavý a velkorysý člověk, který bude velmi chybět všem, kteří měli to štěstí ho poznat.

Peter, kterému bylo 85 a půl roku, po sobě zanechal manželku Wendy, děti Nicolu a Martina a pět milovaných vnoučat.

Peter_Usborne

Nicola Usborne, generální ředitelka nakladatelství a Peterova dcera, včera ráno ve svém prohlášení uvedla:

"Jsem zdrcená, že můj milovaný táta dnes ráno náhle zemřel. Bude nám chybět víc, než dokážu vyjádřit. Byl to skvělý, stále zvídavý a nadšený člověk - byl také velmi laskavý, velkorysý a čestný a zásadový až do morku kostí. Byl to ten nejlepší táta, jakého si dovedu představit.

Vždycky žertoval, že nemá v úmyslu nikdy umřít, a všichni jsme doufali, že se dožije ještě mnoha let. Útěchou nám je, že až do konce svých dnů prožil plnohodnotný život. Byl tak pyšný, když si nedávno na hradě Windsor vyzvedl ocenění CBE; miloval každou minutu knižního veletrhu v Boloni a oslavu 50. výročí Usborne s mnoha dlouholetými zákazníky; měl radost z nedávného nákupu beletrie.

Včera strávil svůj úplně poslední den v kanceláři na celodenním jednání s HarperCollins U.S., kde hovořil o rozšíření obchodního kanálu v USA, ze kterého byl tak nadšený. Do své milované kanceláře přijel metrem - jako vždycky. Žil svůj život tak, jak vždycky chtěl. Nikdy nepochopil, proč by někdo měl chtít odejít do důchodu, a byl by moc rád, kdyby se mu to nikdy, ani vzdáleně, nepodařilo.

Táta byl neuvěřitelně hrdý na všechny, kdo v Usborne pracují, i na mnoho dlouholetých zaměstnanců. Dával jasně najevo, že za každé ocenění, které dostal, vděčí všem v Usborne, a přečetl každou knihu od začátku do konce.

Táta byl také nesmírně hrdý na charitativní organizaci Usborne Foundation, u níž byl spoluzakladatelem. Vracení peněz do oběhu potřebným pro něj bylo nesmírně důležité.

Společnost a všichni zaměstnanci pro něj tolik znamenali. Bez ohledu na délku služby měl táta na společnost Usborne obrovský vliv a všichni jeho ztrátu nesmírně pociťujeme.

Mám velké štěstí, že jsem se od táty řadu let učila, jak by se podle něj měla společnost Usborne řídit. Udělám vše, co bude v mých silách, abych zachovala jeho pozoruhodný odkaz, až budeme Usborne posouvat kupředu. Táta nám zanechal velmi jasné, nesmazatelné stopy, které musíme následovat. Jeho největším přáním bylo, aby Usborne pokračoval vpřed, i když nakonec bez něj.

Můj táta, Peter Usborne, vždycky říkal, že prožil naprosto nejlepší život, jaký mohl a že vydávání publikací pro děti po dobu 50 let bylo tou největší výsadou, jakou si dokázal představit."


Nicola Usborne si nyní dopřává čas, aby mohla být se svou rodinou. Společnost Usborne se brzy podělí o podrobnosti, jak mohou Peterovi přátelé z celého odvětví dětského nakladatelství vyjádřit úctu a kondolenci k Peterově památce.

Celé původní prohlášení si můžete přečíst na oficiálních stránkách nakladatelství Usborne a více fotek z Peterova života najdete i na Facebooku.

 

A já jen dodávám: Děkujeme za vše, Petere!

 

T.V.