23. dubna - Světový den knihy a autorských práv

Podpořme čtenářství v každém věku! 📚

Každoročně 23. 4. oslavujeme v rámci Světového dne knih a autorských práv (World Book and Copyright Day) jeden z nejvzácnějších pokladů lidské kultury – knihy! 🌍📖 Přidejte se k nám na cestě plné příběhů, dobrodružství a nekonečné tvořivosti, kterou knihy přinášejí do našich životů. 🌈

 

📜 Historie Světového dne knih

Světový den knih slavíme od roku 1995, kdy UNESCO zvolilo 23. duben jako symbolické datum. Tento den se překrývá s významnými událostmi v literární historii – úmrtím Williama Shakespeara a Miguela de Cervantese. Den není jen vzpomínkou na velikány literatury, ale i příležitostí oslavovat knihy jako klíčový nástroj vzdělání, kultury a zábavy. 

Oslava dne knihy vychází i z tradice ze španělského Katalánska, kde 23. dubna lidé slaví svátek svatého Jiří, který je spojen s darováním růže těm, kdo si v tento den koupí knihu. Dnes se tento svátek slaví ve více než 100 zemích po celém světě, a to díky zapojení knihoven, škol, spisovatelů, učitelů a dalších veřejných i soukromých subjektů.

V Česku se Světový den knihy podporuje od roku 2014 díky iniciativě Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Tato podpora přispívá k šíření čtenářství a literární kultury, ať už prostřednictvím akcí v knihkupectvích, školách nebo ve veřejném prostoru.

Je krásné vidět, jak tato tradice spojuje lidi po celém světě a připomíná nám význam knih jako nositelů moudrosti, inspirace a radosti. Ať žijeme kdekoliv na světě, můžeme se společně radovat z bohatství příběhů a vědomostí, které knihy nám a našim dětem nabízejí. 🌍📚

 

🎉 Proč slavíme

Světový den knih nám připomíná, že knihy mají moc spojovat lidi a otevírat dveře do nekonečných světů fantazie. Jsou zdrojem vědomostí, inspirace a radosti. Tato oslava také podporuje čtenářství ve všech věkových skupinách, což vytváří silné spojení mezi generacemi.

 

🌟 Aktivity pro děti od 1 roku do 10 let

  • Malí čtenáři (1-3 roky): Pro nejmenší si připravte krátká, barevná a interaktivní čtení. Dotykové knížky s různými texturami a zvuky rozvíjejí smyslové vnímání.
  • První samostatné čtení (4-6 let): Vytvořte pro děti jednoduché příběhy s velkými písmeny a ilustracemi. Pořádejte besídky, kde mohou sdílet své oblíbené knihy.
  • Kreativní tvorba (7-10 let): Zorganizujte tvořivé dílny, kde děti mohou psát a ilustrovat vlastní příběhy. Podněcujte jejich fantazii a podporujte tvůrčí vyjádření.

 

🌈 Spojme se prostřednictvím příběhů!

Nezapomeňte sdílet své oblíbené knihy a příběhy s ostatními. Dejte vědět, jaké příběhy vás inspirují! 📚🌟

Nejen dnes, ale i kdykoliv jindy, zůstaňme spojeni prostřednictvím slov a příběhů. 📖💖


Rozcestník s tipy, které nás doma zaujaly

 

World Book Day                               

Články a aktivity (v Aj)
Papers and Activities

ke Světovému dni knihy
(Worldbookday.com)

Bližší informace (v Aj)
More information

ke Světovému dni knihy
(Daysoftheyear.com)

 

 

World Book Day Reading Activities

 Čtenářské aktivity (v Aj)
World Book Day Reading Activities

ke Světovému dni knihy
(nakladatelství Usborne)

Lekce Fact Force (v Aj)
Fact Force Lessons
ke Světovému dni knihy

(nakladatelství Usborne)

 

 

 Nejlepší odkazy (v Aj)
Top Quicklinks for World Book Day

ke Světovému dni knihy
(nakladatelství Usborne)

Aktivity pro děti
ke Světovému dni knihy
(Vše pro dětské skupiny)

 

 

Mezinárodní den dětské knihy Světový den knihy
Tematické aktivity
k Mezinárodnímu dni dětské knihy
(Infra.cz)

Náměty do výuky
Světový den knihy: Oslavte s námi čtenářskou vášeň
(ČT Edu)

 

 

Čtení pro školáky
Pdf materiály ke koupi
Světový den knih - mini soubor
(Učitelé učitelům)
Náměty do výuky
Světový den knihy: Čtení pro školáky
(ČT Edu)