Usborne Reading Programme - Čtenářský program 📚

Nevíte si rady a přemýšlíte podle jakého klíče vybrat dětem knihy v angličtině?

Nakladatelství Usborne má skvělý čtenářský program obsahující řadu knih navržených tak, aby podporovaly, zapojovaly a motivovaly děti na každém kroku jejich čtenářské cesty, tedy ať už jsou na začátku a učí se číst a nebo jsou již zdatní samostatní čtenáři.

 

📚 The Usborne Reading Programme

Jde o čtenářskou kolekci více než 150 knih z řady beletrie i literatury faktu, odstupňovaných pro jednoduchou orientaci do 8 úrovní.

Krásně zpracované knihy s živým textem a báječnými ilustracemi jsou navrženy tak, aby podpořily představivost a posílily sebedůvěru začínajících čtenářů a motivovaly a povzbudily děti, pro které je čtení obtížné nebo nudné.

Program byl vytvořen po konzultaci s Alison Kelly, přední britskou odbornicí na výuku čtení, která pomáhala sestavit osmistupňový rámec a která si před vydáním každý titul přečte. Alison pomohla stanovit hlavní zásady programu Usborne Reading, které zaručují, že jde o vzrušující, poutavé příběhy s živým, detailním designem a ilustracemi, které čtenáře nejen osloví, ale také jim poskytnou inspiraci pro vlastní psaní.

Tituly z oblasti literatury faktu využívají odborných znalostí specialistů v příslušných oblastech. Velká část z nich souvisí s klíčovými tématy britských školních osnov, zejména s dějepisem.

Prolistujte si nebo rovnou stáhněte ve formátu pdf katalog s knihami rozdělenými dle čtenářské úrovně dětí.

 

                             

👉 Co znamenají úrovně knih? 👈

Knihy ze sérií Usborne First Reading a Usborne Young Reading nabízejí širokou škálu titulů z řad beletrie i literatury faktu a jsou určeny k podpoře dětí ve všech fázích jejich čtenářské cesty. Podporují klíčové principy, spokojenost se čtením a čtení pro radost díky živému, poutavému vyprávění a prvotřídním ilustracím. Lze je používat ve škole i doma.

Vybírání knih a postupné čtení po jednotlivých úrovních od velmi krátkých a jednoduchých příběhů až po knihy s kapitolami s ambiciózními příběhy a minimem ilustrací posiluje pocit úspěchu a pokroku dítěte.

Program obsahuje oblíbené pohádky a lidové příběhy, slavné mýty a legendy a adaptace literární klasiky, které dětem poskytují fascinující úvod do světa literatury.


👉 Úrovně, označení knih a zrychlené čtení / Lexile levels, Book bands & Accelerated Reader 👈

Všechny tituly z programu Usborne Reading jsou při vydání předkládány k určení jejich úrovní a pásem a k vypracování kvízů pro program Accelerated Reader. Úrovně a pásma pro každý titul jsou pak k dispozici v popisku knih. Více informací o různých systémech úrovní naleznete na stránkách Usborne.

 • Maximální využití úrovní a označení knihUsborne podporuje několik systémů čtenářských úrovní, které vám pomohou vybrat knížku vhodnou pro úroveň čtení vašeho dítěte. 
 • Věk a klíčové fáze: Klíčové etapy britského Národního kurikula popisují obsah a úroveň toho, co se dítě učí v různých věkových kategoriích. 
 • Barevné značení knih: Mnohé školy zařazují knihy do barevných pásem, aby dětem pomohly vybrat správné knihy podle jejich čtenářských schopností. Vybrané tituly Usborne byly pečlivě posouzeny a zařazeny do barevných pásem.
 • Systém Accelerated Reader je používaný ve školách k podpoře čtenářských dovedností a potěšení ze čtení. Děti jsou vyzvány, aby určily své čtenářské schopnosti, a poté si vyberou z řady knih na své úrovni.
 • Systém Lexile je na celém světě nejrozšířenějším způsobem hodnocení čtivosti. Měří jak čtenářské schopnosti dětí, tak čtivost knihy.

 

📕 JAZYKOVÁ ÚROVEŇ (Lexile levels™️) je celosvětově nejpoužívanějším měřítkem čtivosti. K určení úrovně lze použít řadu populárních školních testů. Čtenář si pak může vybrat knihy, které respektují jeho zájmy a preference, na odpovídající úrovni, aby si rozšířil a rozvinul čtecí dovednosti.

🔽 Stáhněte si seznamy knih Usborne měřených podle Lexile stupnice:

 

📘 SKUPINY KNIH (Book bands) se hojně používají ve školách ve Velké Británii jako stupnice čtenářské gramotnosti od začátečnické úrovně až po plynulé čtení. Tato pásma byla převzata do všech nejpoužívanějších britských čtenářských programů. Mnoho škol považuje za užitečné doplnit třídní nebo školní knihovny o další knihy s barevným značením dle tohoto schématu.

Knihy Usborne s barevným označením "Book Bands" 🟡🔴🔵

Více než 600 knih od Usborne bylo posouzeno z hlediska barevného značení knih:

 • Phonics Readers - fonetika a výuka čtení
 • Very First Reading - série knih pro děti, které se právě začínají učit číst;
  k dispozici jsou ke stažení listy s aktivitami, slovní zásoba a poslech hlásek
 • Beginners - knihy pro začínající čtenáře s celostránkovými ilustracemi
 • Fiction - oceněná beletrie pro děti a mládež, klasické příběhy, pohádky a grafické romány

     

📄 Seznamy knih s Book Bands

Kliknutím na odkazy si můžete stáhnout souhrn všech knih Usborne s barevným značením. Soubory obsahují i Národní osnovy pro Anglii a Wales.

 

📒 ZRYCHLENÉ ČTENÍ (Accelerated Reader™️) je program určený k propagaci a podpoře čtenářské gramotnosti ve školách. Původně byl vyvinut v USA a v posledních 10 letech se rychle rozšířil do stále většího počtu britských a mezinárodních škol. V programu Accelerated Reader je zařazeno mnoho titulů z Reading Programme a jejich zájmové úrovně a úrovně knih jsou uvedeny na webových stránkách Usborne, pokud jsou k dispozici.

K více než 300 knihám Usborne jsou k dispozici kvízy z programu Accelerated Reader, a to včetně titulů z řad First ReadingYoung ReadingPhonics ReadersGraphic NovelsBeginners a FictionPokrývají širokou škálu předmětů a úrovní a stále přibývají další tituly.

Úplný seznam knih Accelerated Reader naleznete zde a můžete je filtrovat podle úrovně, abyste našli knihy, které vaši žáci potřebují.

🔽 Kliknutím na odkazy si můžete stáhnout seznamy knih pro jednotlivé věkové kategorie.


👉 Rozdělení knih 👈

 

1️⃣ PRO ZAČÍNAJÍCÍ ČTENÁŘE / VERY FIRST READING

Je to skvělá řada knih pro děti, které se právě začínají učit číst, nabízí nápadité rýmované příběhy a neodolatelné ilustrace. Knihy jsou čtivě napsány na základě dobře prozkoumané metody čtení a výslovnosti “synthetic phonics”, a jsou navrženy tak, aby se o ně čtenář mohl podělit s dospělým a užít si je společně.

Mají 32 stran, rozměr 19,6x13 cm a jsou určené pro děti ve věku 3-4 roky.

 

2️⃣ PRVNÍ ÚROVEŇ ČTENÍ / FIRST READING (Levely 1-4)

Tituly jsou navrženy tak, aby byly prvními knihami, které čtenář-začátečník bude vlastnit a číst pro radost, s velmi lehkou podporou rodiče nebo učitele. Podporují děti v rozvoji čtenářské vytrvalosti a obsahují až šest stran zábavných hádanek souvisejících se čtením.

Mají 32-48 stran, rozměr 19,6x13 cm a jsou vhodné pro děti od 4 let.

 

 

3️⃣ PRO MLADÉ ČTENÁŘE / YOUNG READING SERIES (Levely 1-4)

Tituly umožňují začínajícím samostatným čtenářům získat jistotu a plynulost při čtení. Široká škála knih s kapitolami, včetně adaptací klasických děl, historických a životopisných knih a původní beletrie, nabízí pro každého něco, co si může užít a bude ho to bavit.

Dle úrovně mají 48-112 stran, rozměry 19,6x13 cm a jsou určené pro děti od 5-8 let. Některé tituly obsahují i audio CD s poslechem, hudbou a zvukovými efekty.