Albatros (ČR)

Webová stránka značky: Albatros (ČR)

 

Logo Albatros

Alespoň jednu knížku z nakladatelství Albatros měl ve své knihovně v dětství téměř každý Čech. Ale většina spíš dvě, tři, deset… Jak to víme tak jistě? Albatros totiž v roce 2019 oslavil už své 70. narozeniny. Prvních dvacet let své existence sice prožil pod názvem Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK), ale od roku 1969 až do dnešních dnů nacházejí děti a jejich rodiče na obálkách a hřbetech knih známé logo s křídly – logo Albatrosu.

Za ta dlouhá desetiletí vzniklo v Albatrosu více než 13 000 knih plných pohádek, dětské poezie, dobrodružných vyprávění, vtipných komiksů, populárně-naučných encyklopedií nebo roztomilých příběhů s velkými písmenky pro začínající čtenáře. Měli jste nebo máte doma Kocoura Mikeše, Děti z Bullerbynu, Emu Naopak, Kvaka a Žbluňka nebo Dášeňku? Ukazovala vám babička leporela Polámal se mraveneček, O jabloňce nebo O veselé mašince? Pak jste se i vy stali součástí historie nejstaršího dětského nakladatelství v Česku – součástí historie Albatrosu.

V současnosti patří nakladatelství Albatros do velkého nakladatelského domu Albatros Media a.s. a každoročně vypouští do regálů knihkupectví více než 150 knížek pro malé i ty trochu větší děti (přibližně do 12 let). Vydává pro české čtenáře příběhy Harryho Pottera z pera Joanne K. Rowlingové, knížky Astrid Lindgrenové, Heleny Zmatlíkové, Josteina Gaardera, Václava Čtvrtka či Arnolda Lobela… Vedle toho samozřejmě stále objevuje nové a nové české i zahraniční autory a ilustrátory, jako jsou například Radek Malý, Aneta Františka Holasová, Michaela Fišarová nebo Ivona Březinová. 

Redaktoři Albatrosu často také s velkou pečlivostí propojují klasické autory se současnými ilustrátory, aby mohla vzniknout okouzlující nová vydání kultovních knih, jakými jsou kupříkladu Hoši od Bobří řeky, Anna ze Zeleného domu či Malý princ. A aby díky tomu přibývali další malí čtenáři, kteří se nebudou moci odtrhnout od jejich řádků. 

Věděli jste, že…


•    Úplně první vydanou publikací nakladatelství byla v roce 1949 kniha Říkej si a hraj od Karla Jaromíra Erbena.

•    Knížkou s největším jednorázovým nákladem v historii Albatrosu se stala v roce 1982 Osada Havranů Eduarda Štorcha. Z tiskárny tehdy vyjelo 250 000 výtisků

•    Nejvydávanějšími českými autory jsou Josef Lada, Václav Čtvrtek a Zdeněk Miler. 

•    Nejvíce zahraničních knížek nese jméno Joanne K. Rowlingové, Astrid Lindgrenové a Antoine de Saint-Exupéryho.

•    Knihy z Albatrosu již vyšly v dalších 46 zemích světa.

•    V zahraničí nejvíce zabodoval Krtek Zdeňka Milera – zatím byl přeložen do 28 jazyků a zasloužil se mimo jiné o to, že v roce 2009 vzniklo v Albatrosu samostatné oddělení zahraničního obchodu.

•    Kdyby někdo všechny vydané knihy Albatrosu svázal do jedné, vážila by jako 70 000 slonů!

•    Za více než 70 let své existence vydalo nakladatelství zhruba 13 000 titulů v celkovém nákladu přes 350 milionů kusů


Cenu Albatros za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež (dříve za celoživotní práci s dětskou knihou) udělovanou od roku 1999 do dnešního dne obdrželi tito zasloužilí autoři, překladatelé, redaktoři a ilustrátoři: Jindřich Kovařík, Adolf Born, Miloš Macourek, Zdeněk Miler, Hana Doskočilová, Zdeněk Smetana, Markéta Zinnerová, Helena Zmatlíková, Jiří Běhounek, Jiří Žáček, Vojtěch Steklač, Václav Kabát, Ljuba Štíplová, Jiří Kahoun, Zdeněk K. Slabý, Jan Žbánek, Marie Tichá, Iva Procházková, Alois Mikulka, Tamara Sýkorová, Martina Drijverová, Jiří Šalamoun nebo Marie Kšajtová.

Žádné produkty značky Albatros (ČR) nebyly nalezeny...